آموزش قرآن در مقطع دبستان

چند پیشنهاد برای آموزش قرآن در دبستان

سلام خدمت همکاران گرامی

یکی از دروس مهمی که در مقطع دبستان در برنامه درسی گنجانده شده است درس قرآن می باشد. برای اینکه این واحد درسی را بهتر تدریس کنید( در کنار روشهای خوبی که خودتان اجرا میکنید) چند پیشنهاد را به شما عزیزان ارائه می کنم:

1 - بهتر است این واحد درسی در ساعت آغازین صبح مورد تدریس قرار گیرد. زیرا آغاز کلاس با قرآن ، ضمن تاکید بر اهمیت  آن و ارزشمند بودن قرآن، می تواند نوید بخش یک روز خوب باشد.

2 - در تدریس قرآن می توانید از شأن نزول آیات استفاده نمایید. خوشبختانه آیات و سوره هایی که در کتاب قرآن پایه ششم با دقت انتخاب شده است . بیان داستان ها و شان نزول این آیات علاوه بر آنکه برای دانش آموزان بسیار جذاب است به فراگیران این نکته را یادآوری می کند که قرآن ، کتابی آسمانی است که از بطن زندگی عادی مردم گرفته شده است. لذا ما نیز می توانیم از آن در زندگی روزانه خود بهره ببریم.

3- پیامبر بزرگ اسلام قرآن را به قدری زیبا قرائت می کردند که افراد بسیاری به سبب صوت زیبای پیامبر مشتاق دین اسلام شدند. پس اگر می توانید قرآن را با صدای زیبا بخوانید و یا از دانش آموزی که توانایی صوت خوانی را دارد بخواهید تا قرآن را بخواند. اینکار می تواند سبب نفوذ بهتر قرآن در دل و جان دانش آموزان گردد.

4- از ابزارهای آموزشی نظیر قلم های هوشمند، رحل قرآن ، لوح گویای قرآن و... استفاده نمایید.

5- گاهی کلاس قرآن را در نمازخانه مدرسه و یا مسجد برگذار نمایید.

6 - در هفته یک روز را برای قرائت از قرآن کامل  در کلاس قرار دهیدبه این صورت که هر دانش آموز یک صفحه از قرآن را با صدای بلند بخواند. اگر این برنامه منظم پیش رود تا پایان سال تحصیلی دسته کم، یک قرآن را ختم خواهید کرد.

قرآن را یادبگیرد و به دیگران یاد بدهید...

با احترام - محمدرضا صفا - آموزگار پایه ششم

/ 1 نظر / 88 بازدید
وکام 2

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]