آموزه هایی زندگی مشترک امام علی و حضرت زهرا

 

آیا میان امام علی«علیه السلام» و حضرت زهرا«علیها السلام»در زندگی مشترکشان اختلافی صورت پذیرفته است؟                            

 

جواب:با نگاهی اجمالی به زندگانی سراسر نور دو الگوی بزرگ انسانیّت می یابیم که چنین سخنی در زندگانی آن بزرگواران هرگز راهی نداشته است.

 

امام علی و زهرای مرضیه«علیهماالسلام» به نص قرآن کریم معصومند آنجا که می فرماید:« إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً»[1] واز معصوم نیز جز افعال معصومانه صادر نخواهد شد.

 

امام علی«علیه السلام» در سورۀ آل عمران نفس پیامبر«صلی الله علیه وآله» تلقی شده است:« فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکاذِبِینَ»[2]، همان پیامبری که دارای خلق عظیم است:«وَ إِنَّکَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظِیم»[3]و در این خلق عظیم نزدیکترین افراد به آن عصارۀ خلقت، امام علی و فاطمه«علیهما اسلام» بوده اند، همچنان که امیرالمؤمنین«علیه السلام» در خطبۀ قاصعه راجع به خویش فرمودند:

 

«و لقد کنت أتبعه اتباع الفصیل أثر أمه یرفع لی فی کل یوم من أخلاقه علما و یأمرنی بالاقتداء به»[4]؛ و من در پی او(پیامبر صلی الله علیه وآله)بودم در سفر و حضر چنانکه شتر بچه در پی مادر. هر روز برای من از اخلاق خود نشانه ای بر پا می داشت و مرا به پیروی آن می گماشت.

 

وفاطمه«علیهاالسلام»نیز به نص روایات، پارۀ تن پیامبر«صلی الله علیه وآله»معرفی شده؛ به گونه ای که غضب او، غضب پروردگار، و خوشنودی او، خوشنودی و رضایت حق را در بر دارد، همان شخصیّتی که حقیقتش بهشتی، و حوریّه ای در لباس بشر بود، به گونه ای که هرگاه رسول‏ خدا «صلی الله علیه و آله» مشتاق بهشت و نعمتهای بهشتی[5]می شد، او رامی بوسید و می‏فرمود: «هرگاه فاطمه را می‏بوسم، بوی درخت طوبی را از وی استشمام می‏کنم»[6].

 

فاطمه«علیهاالسلام» مظهر جلال و جمال و «جلوه نور» الهی بود که در ادب همتایی جز پیامبراکرم«صلی الله علیه وآله»و علی«علیه السلام»نداشت.

 

در اینجا اخباری را بیان می کنیم که اشاره به گفتار و رفتار و عملکرد آن دو اسوۀ بزرگ بشریت نسبت به یکدیگراست:

 

1- اصبغ بن نباته می‏گوید از امیرالمومنین«علیه‏السلام»شنیدم که می‏فرمود:«والله، لاتکلمن بکلام لا یتکلم به غیری الّا کذاب، ورثت نبی الرحمة، و زوجتی خیر نساء الامة، و انا خیرالوصیین.»[7] به خدا قسم، سخنی را می‏گویم که هیچ کس غیر از من به آن سخن لب نمی‏گشاید، مگر دروغگو. وراثت از پیامبر رحمت از آن من است، و همسر من بهترین زنان امت است، و من نیز بهترین اوصیا هستم.

 

2- در حدیث سوید بن غفله آمده است که: چون علی«علیه‏السلام» چشمش به فاطمه «علیهاالسلام»افتاد، فرمود:«بابی انت و امی.»[8] پدر و مادرم به فدای توباد.

  

3- در حدیثی آمده است که امام علی«علیه‏السلام»فرموند:

 «فوالله، ما اغضبتها و لا اکرهتها علی امر، حتی قبضها الله- عزوجل- و لا اغضبتنی و لا عصت لی امرا، و لقد کنت انظر الیها، فتنکشف عنی الهموم و الاحزان»[9] به خدا قسم، تا گرفته شدن روح او به وسیله خداوند- عزوجل- هرگز فاطمه را به غضب در نیاوردم، و او را بر کاری مجبور نکردم. و او نیز هرگز مرا به غضب در نیاورد و در هیچ امری از من نافرمانی نکرد. هرگاه به او نظر می‏کردم، غصه ها و ناراحتیهایم برطرف می‏شد.

 4- در ابتدای وصیت فاطمه«علیهاالسلام» در ایام کسالتش به امیرالمومنین «علیه‏السلام»آمده است:

 «یا ابن عم، ما عهدتنی کاذبه و لاخائنة، و لا خالفتک منذ عاشرتنی».ای پسر عمو، هیچگاه مرا دروغگو و خیانتکار ندیدی، و از آن زمان که با من زندگی کردی، با تو مخالفت نکرده‏ام.

 حضرت علی«علیه‏السلام» فرمود:

 «معاذ الله، انت اعلم بالله و ابر و اتقی و اکرم و اشد خوفا من الله (من) ان اوبّخک بمخالفتی...»[10]پناه به خدا، تو عالم‏تر به خدا و نیکوکارتر و پرهیزگارتر و گرامی‏تر و خوف تو از خدا بیشتر از آن است که من تو را به نافرمانی از خود سرزنش کنم...

 5- در حدیث تشریف فرمایی پیامبر اکرم«صلی الله علیه و آله»در صبح زفاف به خانه علی علیه‏السلام آمده است: حضرت، از علی«علیه‏السلام»پرسیدند:«کیف وجدت اهلک؟» همسرت را چگونه یافتی؟عرض کرد:«نعم العون علی طاعه الله!»[11]خوب یاوری است بر طاعت و بندگی خدا.

 حضرت از فاطمه«علیهاالسلام» نیز همین سوال را پرسید، فاطمه عرض کرد:

 «خیر بعل»بهترین شوهر است.

  6- ابی‏سعید خدری می‏گوید: علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام که یک روز را با گرسنگی به سر برده بود، (نزد فاطمه علیهاالسلام آمد) و پرسید: ای فاطمه، آیا نزد تو غذایی هست تا رفع گرسنگی کنم؟ عرض کرد: خیر، قسم به آنکه پدرم را به نبوت و تو را به وصایت گرامی داشت، نزد من چیزی نیست، دو روز بود از غذایی که نزد ما بود، تو را بر خود و بر دو پسرم حسن و حسین مقدم می‏داشتم. حضرت فرمود: ای فاطمه: چرا به من نگفتی تا چیزی برای شما فراهم کنم. عرض کرد:

 

«یا اباالحسن، انی لاستحیی من الهی ان اکلف نفسک ما لاتقدر علیه.»[12] ای اباالحسن، من از خدای خود شرم دارم که تو را در چیزی که توانش را نداری، به زحمت بیندازم...

 توجه به این نکته لازم است که فاطمه«علیها السلام»شرم می کند از امام چیزی را طلب کند که جزو نیازهای اصلی و بدیهی یک زندگی است چه رسد به مسائل غیر ضروری وپیش پا افتاده که منشاء اختلافات خانوادگی است.

 با توجه به مطالب فوق گمان اینکه میان این دو انسان الهی که برگزیدۀ خداوند متعالند و از هر رذیلۀ اخلاقی بدورند، اختلافی صورت پذیرفته باشد، گمانی باطل و خلاف واقع است.

 [1] .احزاب/33؛«جز این نیست که خداوند (به اراده تکوینى خاص) مى‏خواهد از شما اهل بیت (پیامبر) هر گونه پلیدى (در عقاید و اخلاق و اعمال) را بزداید و شما را به همه ابعاد پاکى پاکیزه گرداند».

 [2] .آل عمران/61«پس هر کس با تو درباره او (عیساى مسیح علیه السّلام) پس از آنکه تو را علم آمده محاجّه و ستیز کند، بگو: بیایید ما پسرانمان را و شما پسرانتان را و ما زنانمان را و شما زنانتان را و ما خودمان را و شما خودتان را (کسانى را که مانند جان ماست) فرا خوانیم، آن گاه به یکدیگر نفرین کنیم، پس لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم. (پیامبر در این قصه حسنین را به عنوان ابناء و فاطمه را به عنوان نساء و على را به عنوان نفس خود به مباهله آورد و کفار تسلیم شدند).

 [3].قلم/4؛«و همانا تو بر ملکه نفسانى بزرگى (که همه اخلاق فاضله انسانى در آن جمع است) استواری».

 [4] .نهج البلاغه،خطبۀ 192«قاصعه».

 [5] .«فکان النبی صلى الله علیه وآله وسلم إذا اشتاق إلى الجنة قبّل فاطمة»؛الروض الفائق، علامه شیخ شعیب ابومدین بن سعد مصری ،ص214، چاپ قاهره.

 [6] .«کان رسول الله صلى الله علیه وآله یکثر تقبیل فاطمة(علیهاوعلى أبیه او بعلها و أولادها ألف ألف التحیة والسلام)فأنکرت ذلک عائشة فقال رسول الله صلى الله علیه وآله: یا عائشة إنی لما اسری بی إلى السماء دخلت الجنة فأدنانی جبرئیل من شجرة طوبى وناولنی من ثمارها فأکلته فحول الله ذلک ماء فی ظهری، فلما هبطت إلى الارض واقعت خدیجة فحملت بفاطمة فما قبلتها قط إلا وجدت رائحة شجرة طوبى منها»؛ تفسیر القمی،ج1ص365؛ بحار الانوار،ج43ص6.

 [7] . بحارالانوار، مجلسی، ج 43، ص 143؛کشف الغمة، ابی الفتح الاربلی، ج2ص102.

 [8] .بحارالانوار، ج 43، ص 153، از روایت 10.

 [9] . بحارالانوار، ج 43، ص 134؛ کشف الغمة، الاربلی،ج1ص373؛ مناقب موفق الخوارزمی،ص345.

 [10] . بحارالانوار، ج 43، ص 191، از روایت 20.

 [11].بحارالانوار، ج 43، ص 117.

 [12].بحارالانوار، ج 43، ص 59، روایت 51.

http://www.mazaheb.com


 

زندگی نمونه امام علی و فاطمه زهرا علیهماالسلام               

امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب و حضرت فاطمه زهرا علیهاسلام دو همسر نمونه و الگو بودند که مانند آنها در زیر این آسمان نیلگون نیامده و نخواهد آمد، زیرا امیرالمؤمنین، صدیق اکبر و وصی خاتم و امام موحدین و بزرگ دین و رهبر مومنین و معصوم از هر گونه خطا و لغزش و اشتباه بود و فاطمه اطهر هم صدیقه کبری و دختر رسول خدا و بانوی زنان عالم بود و طاهر و مطهر از هرگونه پلیدی و معصوم از هر گناه و خطا.

 آن دو از یک نور بودند و از یک آبشخوار، که دریای رحمت و لطف رسول خدا است، سیراب می‏شدند. لذا زندگانی کوتاه آنها سراسر عشق و محبت و صفا و وفا و کرامت و عزت و گذشت و دلدادگی بود و هرگز کوچکترین اختلافی با هم نداشتند.

فاطمه علیهاسلام چگونه می‏توانست علی مرتضی را از خود برنجاند، در حالی که به پدر گرامیش از جانب خدای تعالی وحی شده بود که « به فاطمه بگو هرگز از فرمان علی علیه السلام سرپیچی نکند، زیرا من از غضب او غضبناک می‏شوم.»

و علی علیه السلام نیز چگونه می‏توانست دل فاطمه اطهر را بیازارد، درحالی که رسول خدا به او فرموده بود:« ای علی، با همسرت با لطف و مدارا رفتار کن، فاطمه پاره تن من است.»

لذا امیرالمومنین می‏فرمود:« به خدا قسم، من هیچگاه فاطمه را خشمگین نکردم و فاطمه هم هیچگاه مرا خشمگین نکرد... هرگاه به او می‏نگریستم، هر غم و اندوهی که داشتم، برطرف می‏شد.»

 ولی متاسفانه بعضی از دین‏فروشان و کینه‏توزان، در این زمینه دست به جعل و ساختن روایاتی زده‏اند و از پیش خود مطالبی بافته‏اند تا ثابت کنند آن دو نیز مثل سایر زن و شوهرها با یکدیگر اختلاف داشته‏اند و اختلافات آنها را رسول خدا بررسی و حل می‏کرده است.

زهی کوردلی و نفهمی که با این روایات ساختگی، ندانسته یا دانسته، ساحت قدس رسول خدا را لکه‏دار می‏کنند؛ چرا که رسول خدا درباره امیرالمومنین فرموده بود:« او خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسولش او را دوست دارند» و درباره فاطمه‏اش می‏فرماید: « او پاره تن من است، قلب من و روح بین دو پهلوی من است.»

اگر محبوب خدا و رسول با پاره‌ی تن رسول خدا به کشمکش و نزاع برخیزند، پس وای بر اسلام!

رسول خدا می‌فرمود:« فاطمه فرشته‏ای به صورت انسان است. هرگاه من مشتاق بوی بهشت می‏شوم، فاطمه‏ام را می‌بویم و از او بوی بهشت را استشمام می‏کنم.»

 

منابع:

بحار الانوار، ج 43، صفحات 134 و 106.

فاطمة الزهراء رحمانی/11/11.

http://daneshnameh.roshd.ir/


 

رضایت فاطمه از همسری با امام علی علیه السلام               

در ایام خواستگاری مردان قریش از فاطمه علیهاسلام، روزی رسول خدا به طور سری، به دخترش فرمود:« ای فاطمه، خداوند درباره ی من و علی علیه السلام هفت خصلت قرار داده است:

 علی اولین کسی است که با من به صحرای محشر می‏آید؛

علی اولین کسی است که با من بر صراط می‏ایستد و به آتش می‏گوید این را بگیر و آن را رها کن (بهشتیان و دوزخیان را از هم جدا می‏کند)؛

علی اولین کسی است که بعد از من لباس بهشتی می‏پوشد؛

علی اولین کسی است که با من در سمت راست عرش می‏ایستد؛

علی اولین کسی است که با من درِ بهشت را می‏کوبد؛

علی اولین کسی که با من در عرش اعلی مسکن می‏گزیند؛

علی اولین کسی است که با من شراب بهشتی می‏نوشد.

 فاطمه جان، اگر علی در دنیا مال چندانی ندارد، در آخرت به چنین مقاماتی می‌رسد.»

فاطمه علیهاسلام عرض کرد:« یا رسول الله، من برای همسری، هیچ کس را جز علی علیه السلام نمی‏پذیرم.»

 

منابع:

بحارالانوار، ج 43، ص 100.

http://daneshnameh.roshd.ir


 

کفویت و همسری با فاطمه علیها سلام      

 زن و شوهر باید کفو و هم‏ردیف یکدیگر باشند. اسلام ملاک و معیار این هم‌ردیفی را ایمان و تقوی و علم و تقرب به خداوند می‏داند. لذا بارها اتفاق می‏افتاد که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به یکی از اصحاب ثروتمندش دستور می‏فرمود که دخترش را به جوان مومن تهیدستی بدهد.

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام گرچه از ثروتمندان نبود ولی رسول خدا قابلیت همسری با دختر خود را در او می دید. لذا بدون ترس و وحشت و با وجود خواستگاران ثروتمند و قدرتمند، فاطمه را به عقد علی درآورد و فرمود:« به خدا قسم، فاطمه را به عقد مردی شریف و وجیه در دنیا و آخرت و مقرب در درگاه خدای تعالی درآوردم.»

 رسول خدا می‌فرمود:« ای علی، بعضی از مردان قریش سرزنشم می‏کنند که چرا دخترم فاطمه را به تو دادم و به آنها ندادم. من به آنها می‌گویم به خدا قسم، خداوند بود که با ازدواج فاطمه با شما مخالفت کرد و او را به همسری علی در آورد. روزی جبرئیل بر من نازل شد و گفت:« ای محمد، خدای تعالی می گوید اگر من علی را خلق نکرده بودم، از زمان حضرت آدم تا آخرالزمان، برای دخترت، فاطمه، همسری روی زمین یافت نمی‏شد.»

 

منابع:

بحارالانوار، ج 43، ص 105 و 92.

بحارالانوار، ج 40، ص 77 ------- فردوس الاخبار

http://daneshnameh.roshd.ir


 

دیدار پیامبر پس از عروسی      

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم صبح شب عروسی علی و فاطمه زهرا علیهماالسلام به خانه‌ی آنان رفت. قدحی شیر به دست فاطمه داد و فرمود:« از این شیر بنوش. پدرت فدای تو باد.»

بعد به علی علیه السلام فرمود:« تو هم از این شیر بنوش. پسر عمویت فدایت باد.»

سپس پرسید:« علی جان، همسرت را چگونه دیدی؟ »

امیرالمؤمنین عرضه داشت:« برای طاعت خداوند، یاور بزرگی است. »

آن‌گاه پیامبر از فاطمه علیهاسلام پرسید:« تو شوهرت را چگونه یافتی؟ »

فاطمه علیهاسلام عرض کرد:« بهترین شوهر. »

رسول خدا عرضه داشت:« بار پروردگارا، دل‌های آنان را الفت بخش و آنها و اولادشان را از وارثان بهشت قرار بده، به آنها ذریه پاک و مطهری روزی فرما و به آنها برکت عنایت کن.»

 

منابع:

بحارالانوار، ج 43، ص 117.

http://daneshnameh.roshd.ir


 

ازدواج با حضرت زهرا سلام الله علیها    

 

 عظمت وجودی حضرت علی علیه السلام اقتضا می کرد که خواستار همسری باشد که از نظر ایمان، تقوی، دانش، بینش، نجابت و اصالت، هم‌شان و هم‌پایه‌ی خودش باشد و جز فاطمه زهرا، دختر رسول خدا، کسی این خصوصیت و شایستگی را نداشت.

پیامبر پیشنهاد ازدواج علی علیه السلام را به دخترش این گونه منتقل کرد:« علی فرزند ابوطالب از کسانی است که فضیلت و مقام او در اسلام بر ما روشن است. من از خدا خواسته بودم که تو را به عقد بهترین مخلوق خود در آورد و اکنون او به خواستگاری تو آمده است. در این باره چه می گویی؟»

فاطمه سکوت کرد ولی چهره‌اش را از پیامبر بر نگرداند و کوچک‌ترین ناراحتی در سیمایش ظاهر نشد. پیامبر با دیدن این صحنه از جای خود بر خاست و فرمود:« الله اکبر. سکوت دخترم نشانه رضای اوست.»

مهریه فاطمه‌ی زهرا پانصد درهم بود.( هر درهم معادل یک مثقال نقره است.)

صورت جهیزیه زهرا علیهاسلام این‌گونه بود:

1. پیراهنی به بهای هفت درهم.

2. روسری به بهای یک درهم.

3. قطیفه مشکی.

4. یک تخت عربی از چوب و لیف خرما .

5. دو تشک از کتان مصری که یکی پشمی و دیگری از لیف خرما بود .

6. چهار بالش، دو بالش از پشم و دو بالش از لیف خرما .

7. پرده.

8. حصیر.

9. آسیاب دستی.

10. طشت بزرگ.

11. مشک‌ای از جنس پوست.

12. کاسه چوبی برای شیر.

13. ظرفی از پوست برای آب.

14. آفتابه.

15. ظرف بزرگ مسی .

16. چند کوزه سفالی.

17. بازوبندی از نقره .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در حالی که بر اثاث خانه دخترش دست می‌کشید، فرمود:« خداوند زندگی را بر خانواده ای که بیشتر ظروف آن ها سفالین است مبارک قرار بده.»

منابع: بحارالانوار ،‌ج43، ص 94

http://daneshnameh.roshd.ir


 

ازدواج فاطمه علیهاسلام به امر خداوند    

جبرئیل بر پیامبر خدا صلی الله علیه و اله فرود آمد و گفت:« ای محمد، خداوند متعال به تو فرمان می دهد که فاطمه را به ازدواج برادرت، علی، دربیاوری.»

رسول خدا علی را فرا خواند و به او فرمود:« ای علی،من دخترم را که بزرگ زنان جهان و محبوبترین آنها نزد من است، به ازدواج تو درمی آورم.»

منابع:

بحارالانوار، ج 36، ص 26، حدیث 23 ------ غیبت نعمانی

http://daneshnameh.roshd.ir


 

زندگانی مشترک علی علیه السلام و فاطمه علیهاسلام            

 از آنجا که حضرت فاطمه زهرا علیهاسلام به موجب آیه تطهیر معصوم از گناه بود باید شوهر او نیز معصوم از گناه باشد و پیامبر خدا از طرف خداوند مأمور بود که در پاسخ خواستگاران بگوید ازدواج باید به فرمان آسمانی صورت بگیرد.

 اصحاب پیامبر فهمیدند که شوهر فاطمه شخصیتی است که از نظر صدق و صفا و ایمان و اخلاص فضائل معنوی و سجایای اخلاقی باید پشت سر پیامبر باشد و این اوصاف تنها در علی علیه السلام وجود داشت علی علیه السلام با تشویق اصحاب به خواستگاری فاطمه رفت.

 پیامبر با تقاضای علی علیه السلام موافقت کرد و پیشنهاد علی را با دخترش فاطمه در میان گذاشت ولی سکوت سراپای زهرا را فرا گرفت پیامبر بر خاست و فرمود (الله اکبر سکوتها اقرارها )، (سکوت زهرا رضایت و اقرار اوست به ازدواج با علی)

 علی مامور شد زره خود را بفروشد و پس از فروش پیامبر مشتی از پولها را به بلال داد که برای زهرا عطر بخرد و باقی را به ابوبکر و عمار داد تا از بازار مدینه برای داماد و عروس لوازم زندگی تهیه کنند و بدین ترتیب علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیه السلام با برپائی مراسم ساده و زندگانی بدون تکلفی به ازدواج یکدیگر درآمدند.

 

منابع:

بحارالانوار، ج43، ص93

فروغ ابدیت، ج1، ص341

 

زندگی نمونه امام علی و فاطمه زهرا علیهماالسلام               

امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب و حضرت فاطمه زهرا علیهاسلام دو همسر نمونه و الگو بودند که مانند آنها در زیر این آسمان نیلگون نیامده و نخواهد آمد، زیرا امیرالمؤمنین، صدیق اکبر و وصی خاتم و امام موحدین و بزرگ دین و رهبر مومنین و معصوم از هر گونه خطا و لغزش و اشتباه بود و فاطمه اطهر هم صدیقه کبری و دختر رسول خدا و بانوی زنان عالم بود و طاهر و مطهر از هرگونه پلیدی و معصوم از هر گناه و خطا.

 آن دو از یک نور بودند و از یک آبشخوار، که دریای رحمت و لطف رسول خدا است، سیراب می‏شدند. لذا زندگانی کوتاه آنها سراسر عشق و محبت و صفا و وفا و کرامت و عزت و گذشت و دلدادگی بود و هرگز کوچکترین اختلافی با هم نداشتند.

فاطمه علیهاسلام چگونه می‏توانست علی مرتضی را از خود برنجاند، در حالی که به پدر گرامیش از جانب خدای تعالی وحی شده بود که « به فاطمه بگو هرگز از فرمان علی علیه السلام سرپیچی نکند، زیرا من از غضب او غضبناک می‏شوم.»

و علی علیه السلام نیز چگونه می‏توانست دل فاطمه اطهر را بیازارد، درحالی که رسول خدا به او فرموده بود:« ای علی، با همسرت با لطف و مدارا رفتار کن، فاطمه پاره تن من است.»

لذا امیرالمومنین می‏فرمود:« به خدا قسم، من هیچگاه فاطمه را خشمگین نکردم و فاطمه هم هیچگاه مرا خشمگین نکرد... هرگاه به او می‏نگریستم، هر غم و اندوهی که داشتم، برطرف می‏شد.»

 

ولی متاسفانه بعضی از دین‏فروشان و کینه‏توزان، در این زمینه دست به جعل و ساختن روایاتی زده‏اند و از پیش خود مطالبی بافته‏اند تا ثابت کنند آن دو نیز مثل سایر زن و شوهرها با یکدیگر اختلاف داشته‏اند و اختلافات آنها را رسول خدا بررسی و حل می‏کرده است.

زهی کوردلی و نفهمی که با این روایات ساختگی، ندانسته یا دانسته، ساحت قدس رسول خدا را لکه‏دار می‏کنند؛ چرا که رسول خدا درباره امیرالمومنین فرموده بود:« او خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسولش او را دوست دارند» و درباره فاطمه‏اش می‏فرماید: « او پاره تن من است، قلب من و روح بین دو پهلوی من است.»

اگر محبوب خدا و رسول با پاره‌ی تن رسول خدا به کشمکش و نزاع برخیزند، پس وای بر اسلام!

رسول خدا می‌فرمود:« فاطمه فرشته‏ای به صورت انسان است. هرگاه من مشتاق بوی بهشت می‏شوم، فاطمه‏ام را می‌بویم و از او بوی بهشت را استشمام می‏کنم.»

 

منابع:

بحار الانوار، ج 43، صفحات 134 و 106.

فاطمة الزهراء رحمانی/11/11.

http://daneshnameh.roshd.ir


 

سن ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا و مدت زندگی مشترک آنها

 

در زمان ازدواج حضرت علی (ع)و حضرت فاطمه زهرا(ص)هرکدام چند سال داشتند ؟

 زندگی مشترک آنها چند سال به طول انجامید؟

پاسخ:

 

پرسشگر گرامی با سلام و سپاس از ارتباطتان با این مرکز

 مسعودى در مروج الذهب تاریخ ازدواج على با فاطمه (س)را سال دوم هجرت دانسته (1) مشهورترین نظر در این باره ، اوّل ذى الحجة سال دوم هجرت است .(2)

 بنا برقول مشهور فاطمه (س)در سال پنجم بعثت به دنیا آمد . شش ساله بود که مادرش (خدیجه ) از دنیا رفت . در سال دوم هجرت با على (ع)ازدواج کرد. بنابراین سن حضرت زهرا هنگام ازدواج با على (ع)حدود ده سال بوده است .

 برخی تاریخ تولد حضرت زهرا را چند سال جلوتر و تا سال پنجم پیش از بعثت نیز گفته اند. با این حساب سن ازدواج حضرت فاطمه افزایش پیدا می کند.

 .على (ع)در سیزده رجب سال 30عام الفیل متولد شد. ده ساله بود که پیامبر در چهل سالگى به پیامبرى مبعوث شد . سیزده سال همراه پیامبر در مکه و شعب ابى طالب به سر برد . دو سال بعد از هجرت با فاطمه (س)ازدواج کرد.بنابراین 25ساله بود.(3)

 زندگی مشترک حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) از سال دوم هجری آغاز شد .تا سال11هجری (سال رحلت حضرت فاطمه) ادامه داشت. بنا بر این مدت زندگی مشترک این دو معصوم حدوداً نه سال می باشد.

 

پی نوشت ها:

 1 .مسعودى , مروج الذهب , ج 2 ص 295.

 2.حسین عمادزاده , چهارده معصوم , ج 1 ،ص 256.

 3.همان , ص373 .

http://www.pasokhgoo.ir


 

چند نکته جالب از زندگی حضرت زهرا و امام علی

 

۱-روزی حضرت زهرا (س) مشغول آرد کردن گندم بود که شنیدند کسی در میزند . امام حسن و امام حسین (ع) در حالیکه مشغول بازی بودند رفتند به سوی درب خانه ولی حضرت زهرا می‌گوید بچه‌ها صبر کنید این نوع در زدن پدرتان علی است. بگذارید من می‌روم درب را باز میکنم. خودش را می‌تکاند و سر و وضع خویش را مرتب می‌کند و درب منزل را برای شوهر باز می‌کند.

 

۲-امام علی (ع) می‌فرماید : وقتی بخانه می‌آمدم و به چهره زهرا نگاه می‌کردم تمام غم و اندوهم بر طرف می‌شد.

 (شمه ای ازفضایل زهرا- محلاتی- صفحه ۳۵)

 

۳- تا فاطمه زنده بود او را به خشم نیاوردم و او نیز کاری نکرد که من خشمگین شوم . (فاطمه- دکتر شهیدی- صفحه ۸۰)

 

۴-روزی رسول خدا از اصحاب خود پرسید: زن در چه حالی به خدا نزدیک تر است؟ اصحاب پاسخ درست آن را ندانستند. فاطمه (سلام الله علیها) این سخن را شنید و پیام فرستاد: «زن در حالی به خدا نزدیک تر است که ملازم خانه باشد و از آن بیرون نشود.

 

۵-حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در پاسخ درخواستی از سوی حضرت علی (علیه السلام)می فرمایند: «خانه، خانه توست، زنان همراه مردان هستند و من در هیچ کاری با تو مخالفت نمی کنم. »

 

۶-حضرت فاطمه (سلام الله علیها)می فرمایند: «وای به حال زنی که شوهرش را خشمگین کند و خوشا به حال کسی که همسرش از او خشنود باشد. »

 

۷-پیامبر (ص) کارهای بیرون خانه را به عهده علی (ع) و کارهای داخلی را به عهده زهراء مرضیه (س) گذاشتند .

 

علی (ع) و زهرا (س) از اینکه نظر رسول خدا را در زندگی خصوصی خود دخالت دادند و رسول خدا با مهربانی و محبت خاص از پیشنهاد آنها استقبال کردند و نظر دادند . راضی و خرسند بودند . مخصوصا حضرت زهرا (س) ازاینکه رسول خدا او را از کار بیرون معاف کردند خیلی اظهار خرسندی می کردند . و می گفتند : یک دنیا خوشحال شدم که رسول خدا مرا از سر و کار پیدا کردن با مردان معاف کردند .

 

البته درباب اینکه حضرت زهرا همسری بودند ساده زیست و بخشنده نکاتی عرض نشد چون خودتون می دونید داستان سه روز بخشندگی خانواده یا داستان دادان لباس عروسی بانو به فقیری که برای کمک ناله سر داده بود و خیلی نکات دیگه و البته این صفات در حضرت علی (ع) هم بوده و همچنین اینکه وقتی پدر و مادر بخشنده باشن میخوره که فرزندان هم این صفات رو یاد بگیرن .

 

انشاالله همیشه زندگی خوبی داشته باشید و زیر سایه آقا امام علی(ع) و خانم فاطمه زهرا (س) فرزندان پاک و صالحی رو پرورش بدید

http://piy.ir/yasin/tag/


 

جلوه های زندگی مشترک حضرت زهرا و امام علی

 

اشاره: روابط خانوادگی حضرت فاطمه (س) برای همه کسانی که خواهان یک زندگی متعالی هستند ، درس های ارزشمندی را ارایه می‏ دهد. هر چند تاریخ نتوانسته است و یا نخواسته است به خوبی این روابط را ترسیم کند ، اما آنچه بر جای مانده است نیز قابل توجه است.

نگاه روح ‏بخش :

وجود زن ، در خانه می‏تواند محیط را به دریایی از مهر و عطوفت تبدیل کند به گونه‏ ای که مرد با حضور در این فضا ، آرامش پیدا کرده و مرهمی بر زخم های دل او باشد. در غیر این صورت زندگی برای او فرسایش روح و مرگ تدریجی خواهد بود.

مرد، همسر خود را مایه آرامش و تسلی خاطر می‏ داند و به تعبیر دیگر ، نگاه مرد به خانه و زندگی ‏اش نگاه کسی است که از میان موج های سهمگین دریا به ساحل نجات می‏ نگرد.

مشکلات بیرونی :

هر مردی برای حل مشکلات گوناگون خارج از منزل ، به یک روحیه قوی و زنده ، نیازمند است. او سعی می‏ کند که از لحظاتی که در بستر آرام‏ بخش خانه اش سکونت می ‏یابد ، برای تقلیل کاستی ها و زدودن نگرانی ها استفاده کند.

مردی که از نعمت چنین خانه و خانواده ای برخوردار است ، در مسیر زندگی و انجام وظایف سیاسی ، اجتماعی خود ، فردی پیروز و موفق خواهد بود.

فاطمه (س) جایگاه حساس و بلند شوهرش را می‏ داند ؛ همچنین می‏ داند که علی (ع) در محیط بیرون با چه مشکلاتی رو به ‏روست. کوشش او ایجاد یک محیط آرام و باصفا در درون خانه بود و نه تنها سخنی که موجب پریشانی او بشود بر زبان نمی ‏آورد ، بلکه آنچه می‏ گفت در جهت اهداف همسر فداکار و دلاورش بود.

امیرالمؤمنین علی (ع) موضوع را این گونه بیان می‏ کند :

هیچ گاه ، فاطمه از من نرنجید و او نیز هرگز مرا نرنجاند ؛ او را به هیچ کاری مجبور نکردم و او نیز مرا آزرده نساخت ؛ در هیچ امری ، قدمی برخلاف میل باطنی من برنداشت و هر گاه که به رخسارش نظاره می ‏کردم ، تمام غصه‏ هایم برطرف می‏ شد و دردهایم را فراموش می ‏کردم. (5)

در جایی دیگر می ‏فرماید : به خدا قسم ! هرگز کاری نکردم که فاطمه خشمگین شود ، او نیز هیچ گاه مرا خشمگین نکرد. (6)

سپاس مجاهدت ها :

فاطمه (س) در تمام مبارزات همسرش اعم از مبارزات سیاسی و جنگهای نظامی ، مایه امید و دلگرمی او بود ؛ در غیاب شوهر ، خانه و فرزندان او را به خوبی اداره می‏ کرد ؛ با اشتیاق به انتظار بازگشت شوهر از جنگ می‏ نشست و تمام سعی و کوشش خود را در راه آسایش او به کار می ‏برد به طوری که وقتی علی (ع) برمی ‏گشت و ساعاتی را در میان خانواده‏ اش می‏ گذراند ، تمام خستگی های حاصل از جنگ های طاقت‏ فرسا ، از تن او می ‏رفت و با خیال آسوده ، خود را آماده نبرد های آینده می ‏نمود.

وقتی علی (ع) از جبهه بازمی ‏گردد ، فاطمه (س) به استقبال او می ‏رود و با روی گشاده و لبخند حاکی از رضایت و افتخار به او می ‏نگرد ، لباس و شمشیر خون ‏آلود او را می‏ شوید و از حوادث میدان جنگ از او می‏ پرسد و بدین وسیله نقش خود در جهاد سرنوشت ‏ساز اسلام و در تقویت روانی شوی مجاهدش ، ایفا می‏کند.

دردهای علی (ع) ، دردهای فاطمه (س) نیز هست ، از این ‏رو ، گفتار و کردار زهرا (س) در راستای خواست علی (ع) بود. حمایت و پشتیبانی فاطمه (س) از همسرش به اندازه ‏ای مهم و مؤثر بود که علی (ع) مادامی که همسرش زنده بود ، تن به بیعت نداد.

خلیفه اول و دوم چندین بار تقاضای ملاقات او را کرده بودند و فاطمه (س) نپذیرفته بود ؛ اما تاریخ می‏ نویسد:

علی (ع) در واپسین روزهای حیات زهرا (س) نزد او آمد و تقاضای آنها را برای ملاقات فاطمه (س) بازگو کرد و از او اجازه خواست.

زهرا (س) چنین گفت : خانه از آن تو و من نیز در اختیار تو هستم ، آنچه خود صلاح می ‏دانی عمل کن.

این را گفت و چادر بر سر کشRTLraquo;/p/p /ید و صورت خود را به آن سوی اتاق متوجه ساخت.(7)

اشک ها ، بدرقه راهش :

پیمان وفاداری و پیوند زناشویی ، در خانه علی (ع) آن چنان محکم و استوار بود که تنها مرگ می‏ توانست در ظاهر ، آنها را از هم جدا کند. فاطمه (س) با شهادت خود ، قلب علی (ع) را که هنگام ورودش به خانه او قوت و اطمینان بخشیده بود ، چنان بی ‏تاب و تحمل کرد که در باور هیچ ناظری نمی‏ گنجید.

روزی فاطمه (س) به علی(ع) گفت : هنگام فراق ، نزدیک شده است ؛ سخنانی دارم که می‏ خواهم با تو بگویم.

علی(ع) فرمود : آنچه دلت می‏ خواهد بگو ، علی(ع) بر بالین فاطمه (س) نشست و دستور داد کسی داخل اتاق نباشد.

دخت پیامبر(ص) ، این گونه آغاز کرد :

ای پسرعم ! از شروع زندگی ‏ام با تو در هیچ امری مخالفت تو را نکردم و هرگز از من دروغ و خیانت، سر نزد.

علی (ع) در حالی که او را تصدیق می ‏کرد گفت : تو با تقوا تر و متواضع ‏تر از آن هستی که من تو را بر چنین امری سرزنش کنم.

آه چقدر جدایی و دوری از تو بر من دشوار خواهد بود ! مصیبت پیامبر (ص) برایم زنده می‏ شود. از دست دادن تو برای من بسیار سخت و ناگوار است. از این مصیبت به خدای خود پناه می ‏برم و دل به او می ‏سپارم. مصیبت فراق تو آن قدر تلخ و سنگین است که تحمل آن برای علی (ع) مشکل و طاقت‏ فرساست. مصیبتی که هیچ چیز نمی ‏تواند آن را جبران کند ؛ این دردی است که درمانی برای او نمی ‏بینم.

سپس علی (ع) سر فاطمه (س) را به سینه چسباند و با هم گریستند. (8)

گریه فاطمه (س) برای تنهایی علی (ع) و

/ 5 نظر / 228 بازدید
مصطفی

سلام ممنون میشم به وبلاگ منم بیایید ونظری هم بدهید ودرطرح قرانی که راجع به ظهور شرکت کنید

امجد

ممنون!عاااالی بود! خیلی بدردم خورد

ممنون عالی بود [خنثی] موفق باشید

فاطمه

سلام؛خیلی جالب و آموزنده بود.اگه خلاصه شدشو دارین ممنون میشم برام ایمیل کنید.بازم ممنون

میلاد

ممنون دوست عزیز. خیلی دنبال همچین مطلبی بودم