نویسنده : محمدرضا صفا / کارشناسی آموزش ابتدایی

ابلاغ طرح رتبه بندی

طرح رتبه بندی ابلاغ شد / در نخستین گام، طرح رتبه بندی معلمان به عنوان راه حلی فوری برای بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان به تصویب هیئت دولت رسید و  اردیبهشت سال جاری اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور آن را ابلاغ کرد.

افزایش 700هزار تومانی حقـوق معلـمـان

در نخستین روزهای سال 94،‌علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش طی مصاحبه‌ای با صدا و سیما اعلام کرد: بر اساس


احکام جدید، حقوق دریافتی معلمان از 160 تا 600 هزار تومان افزایش خواهد یافت.
فانی همچنین  در 20 فروردین 94 در جمع فرهنگیان نطنز اعلام کرد: این مصوبه که در آن حقوق فرهنگیان از 175 هزار تا 700 هزار تومان اضافه خواهد شد باید برای آن شاخص‌هایی را تعیین کنیم و به استناد این شاخص‌ها معلمان به 5 رتبه مقدماتی، پایه، ارشد، خبره و عالی تقسیم می‌شوند.

افـزایــش 150 تا 240هـزارتومـانی حقوق معلمــان

مشاور معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش در سی‌و‌دومین اجلاس روسا و مدیران آموزش وپرورش گفت: 65 درصد فرهنگیان جزو رتبه عالی و خبره قرار می‌گیرند و افزایش حقوق بین 330 تا 540 هزار تومان خواهند داشت. افرادی که جزو رتبه ارشد قرار می‌گیرند، حدود 150 هزار نفر هستند که مبلغ 180 تا 240 هزار تومان افزایش حقوق خواهند داشت و افرادی که در رتبه پایه قرار می‌گیرند، از 150 تا 200 هزار تومان دریافت می‌کنند.

این طرح رتبه بندی نیست

برخی نمایندگان این زرح را رتبه بندی نمی دانند. / برخی از نمایندگان مجلس از جمله قاسم احمدی لاشکی طرح مصوب دولت را رتبه بندی ندانسته و معتقد است که این طرح طبقه بندی فرهنگیان است چرا که در طرح رتبه بندی، معلمان همانند اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها دسته بندی می‌شوند و در هر رتبه‌ای که قرار بگیرند معادل 80درصدحقوق هم رتبه خود در دانشگاه را دریافت خواهند کرد.

طرح دوفوریتی در مجلس

جعفری بنه : با تصویب طرح حقوق معلمان تا 500 هزار تومان افزایش می یابد. / جلیل جعفری بنه عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: طرحی دوفوریتی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد که درصورت تصویب نهایی آن و همکاری دولت، حقوق فرهنگیان تا 500 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند، ‌البته این افزایش ربطی به طرح رتبه‌بندی معلمان ندارد.144 نماینده مجلس طرح دوفوریتی «اعمال یک درصد ارزش افزوده و اختصاص آن به آموزش و پرورش» را امضا کرده‌اند که درصورت تصویب نمایندگان مجلس صرفا برای افزایش حقوق فرهنگیان هزینه می‌شود. البته ایشان افزودند : اگر دولت با این طرح موافقت نکند حتی در صورت تصویب در مجلس به دلیل ایجاد بار مالی برای دولت مغایر اصل 75 قانون اساسی شناخته شده و توسط شورای نگهبان رد می‌شود.

تبعیض در بین فرهنگیان

رتبه بندی معلمان فقط برای معلمان بیش از6 سال سابقه / معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: طرح رتبه بندی و افزایش حقوق معلمان فقط مشمول معلمان بالای شش سال سابقه خواهد شد.
230 هزار معلم از فهرست افزایش حقوق حذف شدند / سید محمد بطحایی در گفت و گو با پانا اظهار داشت : بر اساس طرح جدید رتبه بندی افزایش حقوق معلمان تنها شامل معلمان با حداقل 24 ساعت تدریس در هفته می شود.

رتبه بندی در عمل

محمدرضا نیک‌نژاد، عضو کانون صنفی معلمان در گفت‌وگو با «فرهیختگان » : طرح رتبه‌بندی معلم‌ها رضایت معلم‌ها را جلب نکرد. /  نیک نژاد با بیان عدم رضایت معلمان از طرح رتبه بندی افزود : وعده‌هایی که وزیر آموزش و پرورش به معلم‌ها داده بود فراتر از این مبالغ بود. افزایش 100 هزار تومان حقوق چه کمکی می‌تواند به معلم‌ها بکند.» او تاکید می‌کند: «اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان می‌تواند میانگینی نزدیک به 250 هزار تومان به دستمزدها بیفزاید. اما با توجه به اینکه خط فقر نسبی در شهرها و برای یک خانواده چهارنفره دو نیم تا سه میلیون تومان است و میانگین دریافت فرهنگیان یک میلیون و 500 هزار تومان است، این افزایش‌ها نمی‌تواند گشایش چندانی در زندگی معلمان پدید آورد.

طرح رتبه بندی معلمان از وعده تا عمل